SKOLIOZA - jest to rozwojowe trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa o nieznanej przyczynie, które obejmuje: skrzywienie kręgosłupa w płaszczyźnie czołowej (boczne skrzywienie kręgosłupa o wartości powyżej 10 stopni wg Cobba),
zaburzenie w płaszczyźnie strzałkowej (pogłębiona lub spłycona kifoza piersiowa oraz lordoza lędźwiowa),
zmiany w płaszczyźnie poprzecznej kręgosłupa (rotacja i torsja kręgów).
Skolioza ma tendencję do pogarszania się w okresie szybkiego wzrastania kręgosłupa.
PLECY OKRĄGŁE - jest to pogłębienie fizjologicznego skrzywienia kręgosłupa w odcinku piersiowym w płaszczyźnie strzałkowej (przednio-tylnej). Plecy okrągłe mogą być wadą nabytą lub wrodzoną. Często spotykamy się z tą wadą przy osłabieniu mięśni prostowników kręgosłupa, z powodu niewłaściwej pozycji ciała przy pracy lub nauce.
PLECY WKLĘSŁE - jest to pogłębienie fizjologicznego skrzywienia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym w płaszczyźnie strzałkowej (przednio-tylnej), czyli łukowate, zbyt duże wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną (pogłębiona lordoza lędźwiowa). W wadzie tej obserwujemy często: silnie zaznaczony odcinek lędźwiowy kręgosłupa, uwypuklenie pośladków, zwiększone fizjologiczne przodopochylenie miednicy, nadmiernie wypięty brzuch.
PLECY OKRĄGŁO-WKLĘSŁE - w wadzie tej obserwujemy: pogłębienie lordozy lędźwiowej i kifozy piersiowej, wysunięcie barków do przodu, odstawanie łopatek, zwiększenie przodopochylenia miednicy. Nadmiernie napięte są mięśnie klatki piersiowej i mięśnie grzbietu w odcinku lędźwiowym. Osłabieniu ulegają mięśnie grzbietu w odcinku piersiowym oraz mięśnie pośladkowe i brzucha.
PLECY PŁASKIE - wada ta charakteryzuję się zmniejszoną fizjologiczną kifozą odcinka piersiowego kręgosłupa, czyli zmniejszonym wygięciem kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej (przednio-tylenej). Czasami obserwujemy calkowity brak fizjologicznych krzywizn kręgoslupa. U dzieci z tą wadą postawy obserwujemy: wypłaszczenie kręgoslupa między łopatkami, opadające bark, czasami odstające łopatki, spłaszczoną klatkę piersiową.
KLATKA PIERSIOWA LEJKOWATA (szewska) - cechuje ją lejkowate wgłębienie w dolnej części mostka i żeber przylegających do niego. Barki są wysunięte do przodu, żebra zniekształcone, przy dużej wadzie możliwy jest ucisk na płuca.
KLATKA PIERSIOWA KURZA - mostek wraz z żebrami tworzy wypukłość do przodu. Uważa się, że wady klatki piersiowej są wadami rozwojowymi powstałymi na skutek przebytej krzywicy.
WADY KOŃCZYN DOLNYCH: płaskostopie, stopa płasko - koślawa, kolana koślawe i kolana szpotawe.
Najczęściej występującymi wadami kończyn dolnych w obrębie stóp są:
Do wad kończyn dolnych w obrębie kolan należą:
NADWAGA - jest to nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie przekraczające optymalne ilości zdrowotne. Długotrwała nadwaga może być przyczyną wielu schorzeń w tym m.in. chorób serca, nadciśnienia, cukrzycy. Powoduje również zmniejszenie wydolności organizmu. Znaczna część przypadków nadwag jest konsekwencją niezdrowego stylu życia, w tym nieodpowiedniej diety, w której dominuje wysokoprzetworzona żywność bogata w tłuszcz i cukier. Powodem nadwagi jest również mała aktywność fizyczna. Liczba osób z nadwagą stale się powiększa i dotyczy to wszystkich grup wiekowych, w tym również dzieci.
Ważne! Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności. X Zamknij komunikat