top
Strona główna » Stowarzyszenia » MKS przy KSOS » Sekcje » Tenis stołowy

Tenis stołowy

I Memoriału Marka Wróblewskiego w tenisie stołowym.

18 grudnia 2016 rozegrany został pierwszy Memoriał Marka Wróblewskiego w tenisie stołowym. Turniej został uroczyście otworzony przez dyrektora Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego pana Zdzisława Tracza oraz syna Marka Wróblewskiego pana Mirosława.

Dość spora liczba uczestników uczciła pamięć Marka Wróblewskiego udziałem w zawodach. Organizatorzy serdecznie dziękują zawodnikom uczestniczącym w turnieju za dużą wyrozumiałość i cierpliwość w oczekiwaniu na gry. Dziękujemy firmie Inters za zafundowanie niektórych nagród i przygotowanie piłek do zawodów Serdecznie zapraszamy w roku następnym na kolejną edycje.

W zawodach wzięło udział 159 zawodników, którzy wystąpili w 9 kategoriach wiekowych. Oto wyniki:

3.      Glanowski Waldemar

25 miejsce Bogacza w I Grand Prix Polski młodzików.

Bardzo udany występ naszego młodego pingpongisty w dalekim Lidzbarku Warmińskim w zawodach ogólnopolskich, gdzie zmierzyło się 64 najlepszych młodzików.
      W pierwszej fazie turniej w grupie czterech zawodników Wojtek po emocjonującym meczu z Lewaszkiewiczem przegrał 1-3, następne dwa pojedynki rozstrzygnął na swoją korzyść pokonując 3-0 Bronakowskiego oraz Banasika 3-1. Ostatni mecz zdecydował, że Wojtek awansował do turniej głównego, gdzie stoczył pasjonujący pojedynek z Michalskim. Wojtek pierwszego seta wygra,ł drugiego przegrał, trzeci należał do Wojtka. Brakowało jednego seta, by awansować do dalszej rundy. Niestety porażka w czwartym i piątym secie do 8 zdecydowała że dalej awansował przeciwnik. W ostatnim meczu turnieju Wojtek uległ 3-0 Marchlewskiemu i zajął 25 miejsce, które należy uznać za bardzo dobre  biorąc pod uwagę fakt, że Wojtek debiutował  na turnieju ogólnopolskim turnieju w tej kategorii wiekowej.

WSPANIAŁY TRYUMF BOGACZA, JUNIORZY BEZ BŁYSKU

W ostatni weekend tj.12-13 września rozegrano pierwsze turnieje klasyfikacyjne w tenisie stołowym w kategorii młodzików i juniorów. Bardzo dobrze zaprezentowali się w nich zawodnicy MKS KSOS Kraków.
       W kategorii młodzików pierwsze miejsce zajął Wojciech Bogacz. Nie przegrał żadnego meczu, tracąc tylko w półfinale dwa sety. Wspomniany mecz półfinałowy to był prawdziwy horror. Nasz zawodnik przegrywał już w piątym secie 10-5 by zdobyć ostanie 7 punktów i wygrać ostatniego seta 12-10. Brawo! W kategorii młodzików drugi nasz zawodnik zagrał dobre zawody, brakowało mu trochę szczęścia w końcówkach setów. Ostatecznie zajął miejsce 17.
       Juniorom nie poszło tak dobrze jak młodzikom, ale również zostawili dużo potu na sali. Najlepszy z nich Jacek Zając zajął miejsce 13. Nasz nowy zawodnik Nikodem Perek był 17, a na miejscu 33 sklasyfikowani zostali powracający po dwóch latach przerwy Kamil Rosiek oraz nasz sobotni triumfator Wojciech Bogacz.

Turniej Tenisa Stołowego 2015

W dniu 02.06.2015 odbyły się Jubileuszowe Mistrzostwa KSOS w tenisie stołowym. W zawodach wzięło udział 47 uczestników podzielonych na kategorie wiekowe.
W najmłodszej kategorii do lat 15 triumfował Jacek Zając wygrywając 5 meczów. Drugie miejsce w tej kategorii zajął Wojciech Bogacz wygrywając 4 mecze. Trzeci w kadetach był Kamil Marchewka - wygrał 3 mecze. Kategorię juniorów wygrał Kamil Rosiek, 2 był Mateusz Mrózek,3 Arkadiusz Gromada. W seniorach zwyciężył Bartosz Ryś(z kompletem wygranych),jego brat Piotr Ryś był drugi,trzecie miejsce zajął Krzysztof Zalewski.Wśród weteranów 40 + najlepszym okazał się Marcin Guzik wyprzedził Pawła Kmiecia,3-4 miejsce zajęli Dawid Taler i Mirosław Maślong.Kategorię weteranów 55 + wygrał Tadeusz Głąb przed Markiem Wróblewskim i Włodzimierzem Michałowskim.

Zawody przebiegały w sportowej atmosferze, zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary i dyplomy. Pozostali czołowi zawodnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Uczestnicy zawodów otrzymali piłeczki z logo KSOS, ponadto były napoje i słodkie upominki. Zawody przeprowadził Tadeusz Kanas , zaś grupę 55 + prowadził Marek Wróblewski.

Historia

Tenis stołowy narodził się Anglii w latach 80-tych XIX wieku. Z biegiem czasu, kiedy gra stawała się coraz bardziej popularna, szczególnie wśród zamożniejszych Anglików, zaczęto używać specjalistycznego sprzętu. Wkrótce pojawiły się też popularne nazwy powstałe od charakterystycznego dźwięku odbijanej piłeczki, takie jak ping pong czy whiff whaff. Ta pierwsza została nawet zastrzeżona w 1901 roku przez angielskiego producenta sprzętu J. Jaques & Son Ltd. Ping pong był używany jako nazwa w czasie gry drogim sprzętem Jaquesa. W tym samym czasie inni producenci używali nazwy „tenis stołowy”. Podobna sytuacja miała miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdy Jaques sprzedał prawa do nazwy ping pong firmie Parker Brothers. Kolejną zmianę wprowadził James Gibb, angielski entuzjasta tenisa stołowego, który po wycieczce do USA w 1901 zaczął używać piłeczki z celuloidu. Ważna data dla tenisa stołowego to rok 1903, kiedy to E.C. Goode wprowadził okładziny przyklejane do deski. Na początku XX wieku gra bardzo szybko się rozwijała, zdobywała kolejnych swoich zwolenników. W 1902 odbyły się nawet nieoficjalne mistrzostwa świata. W 1921 został założony angielski Związek Tenisa Stołowego (ang. Table Tennis Association), a w 1926 powstała Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego (ang. International Table Tennis Federation). W roku 1926 w Londynie odbyły się pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata. Kolejną przełomową datą dla tej dyscypliny sportu był rok 1988, kiedy to tenis stołowy po raz pierwszy pojawił się w programie Igrzysk Olimpijskich w Seulu.
Od pewnego czasu ITTF starała się tak zmienić reguły gry, by te były bardziej przejrzyste i zrozumiałe dla przeciętnego kibica czy telewidza. Piłki o średnicy 38 milimetrów zostały zastąpione piłkami 40-milimetrowymi. Ten zabieg nieco spowolnił grę, choć tenis stołowy nadal jest trudny do oglądania. Zmniejszona została liczba punktów potrzebnych do wygrania seta (obecnie – 11, poprzednio – 21). To sprawia, że zawodnicy muszą być niezwykle skoncentrowani od samego początku, ponieważ strata kilku punktów, przy grze na wysokim poziomie, jest bardzo trudna do odrobienia.

Skrócone przepisy gry w tenisa stołowego

Rywalizacja w tenisie stołowym polega na rozgrywaniu setów do 11 zdobytych punktów. W przypadku remisu 10 do 10 punktów, rywalizacja toczy się do dwóch punktów przewagi. Podczas seta każdy zawodnik wykonuje po dwa podania (serwisy), po czym następuje zmiana podającego. Od stanu 10-10 każdy zawodnik podaje jeden raz. Do zwycięstwa potrzebne jest wygranie 3 lub na zawodach rangi mistrzowskiej 4 setów.